Αγαπητοί γονείς, ευχόμαστε χρόνια πολλά, με υγεία, δύναμη και αισιοδοξία!

Σε σχέση με τα νέα μέτρα λειτουργίας των σχολείων από 3/5/2022 σας ενημερώνουμε ότι:

1.    Παύει να υφίσταται η υποχρέωση διενέργειας υποχρεωτικού αυτοδιαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 για τους μαθητές/τριες. Τα τεστ ενεργοποιούνται μόνο σε περιπτώσεις θετικών κρούσματων.

2.    Εξακολουθεί η υποχρέωση χρήσης προστατευτικής μάσκας (απλής χειρουργικής ή υφασμάτινης με κατάλληλες προδιαγραφές) για τους μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων. Η χρήση της προστατευτικής μάσκας γίνεται: α) στους εσωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων, β) στους εξωτερικούς χώρους της σχολικής μονάδας και γ) στα μέσα μεταφοράς μαθητών/τριών. Η χρήση της μάσκας δεν είναι υποχρεωτική κατά την διάρκεια του φαγητού και κατά την διάρκεια της γυμναστικής/ άθλησης. Εφαρμόζονται όλα τα προβλεπόμενα μέτρα αποτροπής διασποράς του κορωνοϊού.

3.    Εάν ένας/μία μαθητής/τρια εκδηλώσει συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν σε παιδί με λοίμωξη COVID-19, εκτός του χώρου του σχολείου, παραμένει στο σπίτι σε πενθήμερη τουλάχιστον απομόνωση και ειδοποιείται η σχολική μονάδα με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων. Ακολουθούνται οδηγίες που λαμβάνονται από το Σχολείο και από τον ΕΟΔΥ, τόσο για τον μαθητή, όσο και για τις στενές επαφές του.

4.    Εάν ο/η μαθητής/τρια βρίσκεται στη σχολική μονάδα και παρουσιάσει συμπτώματα ύποπτα σε σχέση με τον ιό COVID-19, λαμβάνουν χώρα εκ μέρους του Υπευθύνου COVID-19 της σχολικής μονάδας τα παρακάτω:

- Επικοινωνία με την οικογένεια για παραλαβή του/ της μαθητή/τριας.

- Γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γονέων/κηδεμόνων και σε συνεργασία με αυτούς.

-  Εφόσον, σύμφωνα με την αξιολόγηση αυτή, ο/η μαθητής/τρια χαρακτηριστεί ως ύποπτο κρούσμα COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση πρέπει να γίνει διαγνωστικό τεστ για COVID-19. Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση αυτή, δεν συστήνεται η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test). Εν αναμονή του αποτελέσματος, ο/η μαθητής/τρια παραμένει σε απομόνωση κατ’ οίκον, εφόσον κρίνεται από τον ιατρό ότι η κατάστασή του/της δεν απαιτεί νοσηλεία σε νοσοκομείο, σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ η σχολική μονάδα συνεχίζει τη λειτουργία της.

Εάν η ιατρική αξιολόγηση που έγινε σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν προκύπτουν ενδείξεις λοίμωξης COVID-19, τότε ο/η μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο όταν τα συμπτώματα υφεθούν ή παρέλθει τυχόν άλλο, πέρα από COVID-19, πρόβλημα υγείας, για το οποίο πρέπει να ενημερωθεί το Σχολείο.

Εάν το Rapid test είναι θετικό ακολουθούνται συγκεκριμένες οδηγίες που δίνονται από το Σχολείο και για το συγκεκριμένο μαθητή-τρια και για τους μαθητές που είναι στενές επαφές.

Στην περίπτωση που δεν πραγματοποιήθηκε τεστ παρά τις συστάσεις, δεν πρέπει να προσέλθει στο σχολείο για δέκα (10) ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και μέχρι να έχουν συμπληρωθεί τρία (3) εικοσιτετράωρα απυρεξίας χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού και με βελτίωση των συμπτωμάτων.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση να βρίσκεστε πάντα σε επικοινωνία με το Σχολείο.

17ο Δ.Σ. Αιγάλεω